Niniejsze ćwiczenia projektowe są uzupełnieniem do wykładu z przedmiotu Prawodawstwo w ochronie środowiska realizowanego na V semestrze na kierunku Ochrona Środowiska (OŚ). Zajęcia wpisują się w ramy kontynuacji przedmiotu dot. Podstaw prawodawstwa realizowanego przez studentów na II semestrze studiów.

Ćwiczenia mają na celu wyposażenie studentów w umiejętności praktyczne, które z pewnością będą miały zastosowanie w przyszłej pracy zawodowej:
Cele główne:
  • przypomnienie i utrwalenie aspektów prawodawstwa ogólnie w zakresie różnych rodzajów prawa, wybranych podstaw prawodawstwa w Polsce i zasad techniki prawodawczej (w zakresie niezbędnym do realizacji ćwiczeń) oraz ze sposobów korzystania z zasobów prawnych
  • zapoznanie studentów z zasadami i sposobem posługiwania się przepisami prawa jako narzędziem ochrony środowiska, na przykładzie pozwoleń dot. emisji zanieczyszczeń do środowiska (w szczególności KPA, POŚ UO, PW i inne).
Cel pobocznyzwrócenie szczególnej uwagi na merytoryczną i logiczną spójność, kompletność oraz na przejrzystość, schludność i dopracowanie szczegółów w przygotowywaniu i realizacji ćwiczeń i projektu oraz ogólnie redagowaniu opracowań pisemnych.

Dlaczego w ćwiczeniach wykorzystane zostały akurat pozwolenia emisyjne? Są to zagadnienia, z którymi można mieć styczność zarówno w administracji, jak i w zakładzie przemysłowym czy usługowym oraz w biurze projektowym czy doradczym. Ponadto są dobrym przykładem, pozwalającym w miarę kompleksowo i przeglądowo przyjrzeć się jak w praktyce funkcjonują przepisy prawne, jak ich używać i jak są ze sobą powiązane, a przez powiązanie ich z przepisami KPA następuje także przybliżenie kwestii związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej oraz postępowań administracyjnych.

Oczekiwane rezultaty realizacji ćwiczeń:
1.  Solidne opanowanie umiejętności posługiwania się zasobami aktów prawnych i obowiązującymi przepisami prawnymi
2.  Teoretyczne i praktyczne przyswojenie i poszerzenie wiedzy dot.:
  • zasad prawodawstwa
  • przykładowego postępowania administracyjnego dot. ochrony środowiska (etapy procedury i ich wybrane elementy)
  • sposobu stosowania przepisów jako jednego z narzędzi ochrony środowiska służącego przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom - pozwoleń emisyjnych  (potrzeba, rodzaje, możliwości i sposoby/terminy ich uzyskania oraz organy uczestniczące w wydawaniu tych pozwoleń,…)

3.  Umiejętność zwięzłego wskazania w jakim zakresie i w jakim celu posługujemy się  wykorzystywanymi na ćwiczeniach aktami prawnymi - czyli jakiego typu informacje zawierają te akty (w szczególności w kwestiach dot. wydawania SPE czy procedury administracyjnej ogólnie) i do czego są one potrzebne

4.  Przećwiczenie podstawowych zasad prezentacji i redagowania prac pisemnych oraz schematycznego przedstawiania wymogów prawnych


Typ kursu: Z